Pozor, půjčka v exekuci neexistuje!

 

Není nic neobvyklého, že si lidé nemohou pomocí svých velice skromných úspor dovolit zaplatit všechny své potřeby. Proto většinou nezbývá nic jiného, než si peníze půjčit. K tomu lze využít opravdu široké množství bankovních i nebankovních společností, které se dnes na finančním trhu nacházejí.

 

Zejména nebankovní společnosti jsou vzhledem k podmínkám na jednotlivé žadatele mnohem benevolentnější. Nicméně ani tak bohužel nemůže být vyhověno úplně všem. Plánujete například sjednání půjčky, ale momentálně na vás byla uvalena exekuce? V tom případě tímto směrem cesta k získání peněz nevede.

 

Proč nemůže být udělena půjčka osobám v exekuci?

 

Pokud člověk nedokáže platit své dluhy, dostane se snadno do problémů týkajících se exekuce. Ty mohou být tří různých charakterů:

 • exekuce majetku
 • exekuce na plat
 • exekuce na účet

 

Právě třetí zmíněná možnost bývá tou nejčastější. Právě kvůli tomu půjčka v exekuci není možná, protože by se pak lidé ze spirály dluhů již nemuseli nikdy dostat. Exekutor si totiž z vašeho bankovního účtu vezme takovou částku, která je potřeba k uspokojení věřitelů. To lze ovšem pouze v té chvíli, kdy máte na účtě dostatek peněz. V opačném případě z něj odvede všechny dostupné peníze a následné kroky podnikne jakoukoli možnou formou, kterou lze. Poté tedy většinou následuje exekuce výše zmíněného majetku.

 

Celkové zpřísnění pravidel pro získání hypoték

 

Lidé v exekuci ovšem nejsou jediní, kteří na půjčku v dnešní době nemají nárok. Nové podmínky pro hypotéky od 1.1.2018 zavinily, že až pětina domácností si může nechat o vlastním bydlení pouze zdát. Vše vzniklo na popud České národní banky, která se snaží pomocí dvou ukazatelů DTI a DTSI zamezit nekontrolovatelnému zadlužování českých občanů.

 • DTI – výše úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek ročních příjmů žadatelů
 • DTSI – podíl všech vašich splátek nesmí překročit 45 % čistých měsíčních příjmů žadatelů

 

V dřívějších dobách často docházelo k dofinancování hypoték dalšími úvěry, které samozřejmě jen prohlubovaly zadluženost lidí. Ti se pak snáze dostali do finanční tísně, která vedla právě až k výše zmíněným exekucím.

RPSN je důležitým ukazatelem, jenž pomáhá s hledáním vhodné půjčky

 

Problémům s exekucemi můžeme sami předcházet i tím, že se budeme snažit vybírat ty nejvýhodnější půjčky na trhu, aby nás následně dluhová spirála neměla šanci dostat. V tomu slouží například RPSN. Ptáte se, co je to RPSN? Jedná se o procentuální sazbu nákladů, které zahrnuje vše, co půjčku zdražuje. Mezi nejčastějšími aspekty působící na půjčku patří zejména:

 • úroková sazba
 • poplatek za vedení účtu
 • poplatek za uzavření smlouvy
 • poplatek za správu úvěru
 • pojištění schopnosti splácet
 • poplatek za převody peněžních prostředků

 

Nejlepším ukazatelem při výběru půjčky je právě RPSN, protože v sobě zahrnuje absolutně všechny položky, které mají na výhodnost půjčky vliv. Výhodná půjčka se pak samozřejmě pozná tak, že ukazatel musí být co nejnižší. Každému z vás se rozhodně vyplatí dát si čas s hledáním a zkoumáním jednotlivých půjček, protože ta nejvýhodnější z nich vám může ušetřit poměrně značné procento peněz a také množství potenciálních problémů v budoucnosti.

 

Závěrečné shrnutí

 

Úplně na závěr je potřeba si přiznat, že orientovat se v dnešním finančním světě není pro běžného člověka procházka růžovou zahradou. Právě díky tomu se pak snadno stane, že vinou nedostatku informací a nezájmu o ně upadneme do hlubokých finančních problémů, ze kterých se následně velice těžko dostává. Právě proto je rizika třeba likvidovat už v samotném počátku. Jedině tak se můžete nepříjemnostem spojeným s exekucemi vyhnout. Buďte tedy skutečně obezřetní a nevrhejte se bezhlavě do něčeho, o čem nemáte dostatek informací.